Étkezés, illetve italfogyasztás során a fogainkra lepedék kerül. Ezek nagy részétől meg tudunk szabadulni a mindennapi fogápolás segítségével, ezen felül pedig a szájüreg saját, tisztító mechanizmusára is számíthatunk. Azonban ezek nem minden területen elegendőek, és azokon a részeken, melyek nehezebben elérhetők, sajnos a fogkefe nem tudja rendesen megtisztítani a fogazatot. Az így lerakódott lepedék ráadásul egyenetlen felszínével még inkább megkönnyíti az újabb szennyeződések tapadását. Így alakul ki a fogkő, ami tulajdonképpen a lepedék elmeszesedett változata.
A nehezebben tisztítható fogak mellett olyan hajlamosító tényezőket is figyelembe kell venni, mint például a szabálytalan fogsor, de lehet örökletes tényező is a fogkőképződés hátterében. Ugyancsak nagyobb arányú és gyorsabb a fogkő lerakódása, amennyiben valaki dohányzik.
Ahogy fent említettük, a fogkő képződése főként a nehezebben elérhető helyeken történik, így helyesen elvégzett és rendszeres szájápolás mellett azért lehet csökkenteni a kialakulásának esélyét és ütemét. A helyes fogmosás mellett érdemes alkalmazni a fogközök tisztítására fogselymet, illetve fogköztisztító kefét. Szintén nagy segítséget jelenthet a fogkő visszaszorításában egyes öblögetők alkalmazása is. Abban az esetben azonban, ha már észleljük a fogkőlerakódást, minél hamarabb kérjünk szakértő segítséget, hiszen a fogkő rengeteg fogászati probléma melegágya lehet! A fogkő eltávolításával megúszhatjuk a nagyobb gondokat, és esztétikailag is szebb mosolyt kaphatunk.
Bár sokan ódzkodnak tőle a régebbi verziók miatt, a fogkő eltávolítása egyáltalán nem fájdalmas, még csak kellemetlennek sem mondható beavatkozás. Az ultrahangos fogtisztítás könnyedén, ugyanakkor kíméletesen választja le a fogzománcról a fogkövet a rezgőmozgásnak köszönhetően. A rezgések ugyanis légbuborékokat képeznek, melyek hatására a fogkő leválik és szétesik.
A tökéletes eredmény eléréséhez a fogkő eltávolítása után a letisztított fogak polírozása következik. Ezzel a lépéssel a fogaink felülete teljesen sima lesz, ami elősegíti a könnyebb tisztítást, így a fogkő is tovább el fog kerülni minket. Ráadásul a polírozásnak köszönhetően nem csak tiszta, de csillogó is lesz a végeredmény, ami ragyogó mosolyt garantál.
A kezelést követően érdemes legalább 3 órát várni az evéssel, főként az erősebb színező hatású ételeket kell kerülni. Ilyen lehet például a málna vagy a cékla. Italfogyasztás tekintetében ugyancsak fontos kivárni ezt a 3 órát, addig csak és kizárólag szénsavmentes ásványvizet igyunk! A kávé és a vörösbor fogyasztása például abszolút kerülendő, erősen színező hatásuk miatt. Természetesen, ha eltelt legalább 3 óra a fogkő eltávolítás után, akkor már visszatérhetünk a megszokott ételekhez és italokhoz. Mivel a cigaretta is színezi a fogainkat, ezért nem árt egy kis szünetet tartani a dohányzásban is.
A fogkő eltávolításának nem csak esztétikai jelentősége van, – természetesen szebb és ragyogóbb lesz a mosolyunk is, de olyan fogbetegségek is megelőzhetők vele, melyekre nem is gondolnánk. Nézzük, milyen fogászati problémák léphetnek fel kezeletlen fogkő esetén!
Amennyiben nem lépünk fel időben a fogkő ellen, az fogínygyulladáshoz, illetve fogágybetegséghez vezethet. Mivel a fogkő folyamatosan gyarapodik újabb és újabb lepedékekkel, ezért egy szüntelenül növekvő baktériumtelep jön létre. Ez pedig állandó gyulladást okoz a fogíny és a fogágy mentén is. Ha pedig a gyulladás már a csontot is eléri, akkor az olyan visszafordíthatatlan károkat okozhat, melynek következtében el is veszíthetjük a szóban forgó, de akár a környező fogakat is.
Budapest belvárosában a 7. kerületben található impozáns fogászati rendelésünkön vája Önt dr. Kachelmann Sára szájsebész szakorvos és csapata
Telefon:
06 30 556 6000
Budapest, 7. kerület
Rottenbiller u. 5/b.