A gyökércsúcs rezekció egy olyan szájsebészeti eljárás, melynek során a fog gyökerének egy részét, vagyis a gyökércsúcsot távolítjuk el, a gyökér körüli gyulladt szövetekkel együtt. Ez a beavatkozás akkor is segíthet a problémán, amikor a gyökérkezelés hatástalannak bizonyult, megmentve ezzel még a szóban forgó fogat. Bár viszonylag kisebb traumával jár, mégis nagyfokú szakértelmet és odafigyelést igényel az eljárás.
Ahogy fent említettük, legtöbb esetben akkor kerül sor gyökércsúcs rezekcióra, amikor olyan krónikus és gyulladásos folyamatok nehezítik meg életünket, melyekre a gyökérkezelés nem jelent már megoldást. Ugyancsak szóba jöhet az eljárás, ha a fog gyökere körül ciszta alakul ki. Akkor is szükség lehet a beavatkozásra, amikor a fog csatornarendszere nem teljesen átjárható, ezért nem tisztítható még a speciális műszerekkel sem. Természetesen akadhatnak egyéb problémák is, amikor a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy a legjobb megoldás számunkra a gyökércsúcs eltávolítása lehet.
Akad néhány tényező, aminek fennállása esetén viszont nem javasolt elvégezni a beavatkozást. Többek között ilyen lehet, amikor nem megfelelő a fog hossza. Amennyiben nem maradna elegendő hosszúságú foggyökér, akkor a fog instabil lesz, ezért nem érdemes belevágni az eljárásba. Szintén ellenjavallt a gyökércsúcs eltávolítása, amikor a fogat körülvevő csontállomány nagyon rossz állapotban van, és nem elegendő így a fog rögzítettsége. Ezen felül persze előfordulhatnak más esetek is, amikor nem ajánlott a kezelés, ezt minden esetben a kezelőorvos tudja mérlegelni és eldönteni.
Az eljárás előtt minden esetben át kell esnie a páciensnek egy gyökérkezelésen, illetve, amennyiben van gyökértömés, azt ellenőrizni kell, hogy milyen állapotban van. Első lépésként aztán a helyi érzéstelenítés következik, így maga a beavatkozás teljesen fájdalommentes. Ezt követően a foggyökér felöli részen tárjuk fel a területet, majd következik a gyökércsúcs eltávolítása a gyulladt szövetekkel együtt. Amennyiben szükséges, gyógyszeres töméssel zárjuk le résmentesre a gyökércsatornát, majd végül a seb lezárása következik.
A beavatkozást követően nagyon ügyelni kell az érintett területre, a sebet semmi esetre sem szabad dörzsölni. Ne erőltessük meg magunkat és kerüljük a forró fürdők vagy a szauna adta kellemes kikapcsolódást is egy időre!
Jelentkezhet vérzés, fájdalom és duzzanat, melyeket nyugodtan csillapíthatunk a megszokott gyógyszereinkkel, illetve hűtőtasakos jegeléssel. Nagyon fontos odafigyelni a szájhigiéniára, jobb, ha még többször mosunk fogat, mint általában.
Számolnunk kell azzal, hogy a gyökércsúcs rezekciót követően a fog már nem lesz olyan nagy teherbírású, ami például fogászati hidak készítésénél fontos szempontot jelenthet.
A kezelés után fél évvel érdemes egy fogászati röntgenképet készíteni kontrollként, melyet a gyökércsúcs rezekció utáni 2. évig szintén ajánlott megismételni félévenként. Ez idő alatt az esetek többségében új, egészséges csontállomány fejlődik a területen, mely hosszú ideig megőrizhető még.
Budapest belvárosában a 7. kerületben található impozáns fogászati rendelésünkön vája Önt dr. Kachelmann Sára szájsebész szakorvos és csapata
Telefon:
06 30 556 6000
Budapest, 7. kerület
Rottenbiller u. 5/b.